Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pane poslanče, Tachov je ještě český nebo už německý, ptal se zemědělec poslance Šrámka

ROZHOVOR pro Parlamentní Listy: „Začalo to kolektivizací v 50. letech spojenou s rozoráním mezí a končí to dnes velkou erozí a pěstováním kukuřice do německých bioplynek

V současné době je diskutovaným tématem sucho a s tím související problém se zemědělskou půdou. V čem Vy spatřujete hlavní problém?

Řeknu Vám to asi takto. Staří sedláci říkali: „Když z půdy bereš, musíš jí vracet.“ Nebo: „Na jeden hektar, jedna kráva“. Je to vlastně totéž.  Na poli pěstujeme plodiny, které půdu vyčerpávají, ale zpět organické hmoty vracíme velmi málo. Není totiž dostatek hospodářských zvířat. Už 25 let likvidujeme živočišnou výrobu, tedy zvířata a pak nejsou statková hnojiva jako kejda a hnůj, klíčová organická hmota, kterou musíme půdě s pokorou vracet.

Můžete nám říci konkrétní čísla?

Ano. V ČR máme jednu krávu na 5 hektarů. V Rakousku a Německu mají jednu krávu na 2 hektary, v Holandsku pak 2 krávy na jeden hektar.  Kráva produkuje asi 50 kg organické hmoty denně. Takže oni vědí, proč to dělají. Podporují živočišnou výrobu, vyváží kejdu na pole, kde ji zaorají a půda jim pak zpět dává plody. My jsme na tuto „zemědělskou povinnost“ rezignovali. V roce 1990 jsme měli asi 1,3 mil. dojných krav, dnes je to asi jen 370 tisíc a jejich počet neustále klesá, i když stoupá užitkovost mléka. V Německu však stoupá, jak počet krav, tak užitkovost mléka.  Půda je tedy náš poklad a měli bychom s ní i tak nakládat. Liberálně tržní přístup, který by se dal parafrázovat jako „vydrancovat, zpeněžit a po nás potopa“, zde bohužel neobstojí.

Co tím myslíte? Můžete nám to vysvětlit konkrétně?

Kejda, hnůj, chlévská mrva, organická hmota, lidově řekněme lejno, dělá pole úrodným, kyprým, udržuje a tvoří humus, zadržuje vodu, která se do ní vsakuje, třeba díky žížalám, které tvoří cestičky, kde voda zůstává. Víte o tom, že na jeden hektar bývá až 1 tuna žížal? Půda bez organiky vodu nezadrží, při dešti steče jako po cestě hned do potoků a řek a je nenávratně pryč. Nedoplňuje spodní vody, jejichž hladiny klesají a my se všichni divíme proč. Já ne. Stejně tak odchází živiny, dusík, fosfor, draslík a další, nemají na co navázat, a tím půda ztrácí přirozenou úrodnost.

Co podle Vás k tomuto nepříznivému stavu vedlo?

Začalo to kolektivizací v 50.letech spojenou s rozoráním mezí, které kromě drobného zvířectva a ptáků, zadržovaly vodu v krajině a částečně vyrovnávaly šikmá pole. I drobné potoky tvořily meandry a zákruty v krajině, voda se vylévala do okolí. Dnes je často vybetonujeme jako tzv. protipovodňová opatření, aby v případě záplav voda rychle odtekla pryč. Jenže ta voda odtéká rychle i při suchu, když přijde prudký déšť, tak po vyschlém poli bez organiky rychle odteče. Snad poslední ránou pro půdu je nadměrné pěstování širokořádkových plodin jako např. kukuřice, která se seje daleko od sebe a nechrání půdu proti erozím. Při dešti pak voda s sebou vezme i vrchní ornici do potoků a řek a s nadsázkou se dá říci, že „vyvážíme ornici zadarmo do Německa“.

A co majitelé polí? Ty by měla zajímat kvalita a úrodnost jejich půdy nebo ne?

V České republice si zemědělci pronajímají asi 80% zemědělské půdy. Vlastníci této půdy, kteří nejsou zemědělci, k ní často přistupují jako k dobré investici do nemovitosti. Kvalitu často téměř neřeší a jejich cílem je co nejvyšší nájem za hektar. Dochází pak k takovým zvrhlostem, jako například v západních Čechách, že půdu pronajímají společnostem za 8 000 za hektar, kde se pěstuje kukuřice, která se následně exportuje do německých bioplynek. Tímto prakticky vyhání klasické zemědělce z půdy, protože za tyto nájmy se na poli klasické zemědělství provádět nedá.  Tento přístup bych parafrázoval asi takto: „Vytěžit, vydrancovat a co bude za pět, deset let s těmito poli, mě vůbec nezajímá“. Půdními erozemi, nevracením organické hmoty do půdy, nám zde postupně vznikají budoucí pouště. Na závěr si neodpustím jednu poznámku. Nedávno se mi jeden zemědělec z Tachovska ptal. „Pane poslanče, Tachov je ještě český nebo německý?“ Skupování české půdy zahraničními investory podpořené bohatým zahraničním kapitálem, je určitě dalším problémem, kterému naše země bude čelit. To už je ale otázka potravinové soběstačnosti, jako národní bezpečnosti. Ale o tom snad někdy příště. 

Autor: Pavel Šrámek | pondělí 28.9.2015 13:24 | karma článku: 20,01 | přečteno: 765x
  • Další články autora

Pavel Šrámek

Zemřel kubánský Klement Gottwald, tedy Fidel Castro

Když jsem v sobotu sledoval zprávy v televizi, měl jsem takový divný pocit. To, kolik televizního času bylo věnováno tomuto úmrtí, vypadalo, že tolik času neměla ani Matka Tereza, když zemřela.

26.11.2016 v 22:46 | Karma: 21,75 | Přečteno: 414x | Diskuse| Politika

Pavel Šrámek

17. listopad. Svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí

Jak jsme mohli být svědky posledních několika let, významné státní svátky či historické okamžiky jsou často záminkou k politické propagandě, demonstracím a veřejným protestům týkajících se dnů současnosti.

17.11.2016 v 13:14 | Karma: 8,95 | Přečteno: 309x | Diskuse| Politika

Pavel Šrámek

Američané chtěli změnu, tak ji mají

Rád bych upřímně pogratuloval Donaldu Trumpovi. Po 8 letech demokratického prezidenta přichází střídání stráží a úřadu se ujímá republikán.

9.11.2016 v 10:24 | Karma: 19,91 | Přečteno: 633x | Diskuse| Politika

Pavel Šrámek

Brexit? Blahobyt a selhání mladé generace Britů

Mnozí velmi špatně čtou analýzu britského referenda. Odkazují se na to, že venkov, starší generace a lidé s nižším vzděláním poslali Británii do ekonomické nejistoty a mezinárodní izolace.

4.7.2016 v 9:22 | Karma: 20,45 | Přečteno: 871x | Diskuse| Politika

Pavel Šrámek

Agrární krize je alarmující. Slova nestačí, je potřeba jednat

Na červnovém zasedání Poslanecké sněmovny jsem interpeloval ministra zemědělství ve věci agrární krize a zhoršující se konkurenceschopnosti. Hned v úvodu jsem připomněl některá fakta z vládního prohlášení.

1.7.2016 v 16:30 | Karma: 16,52 | Přečteno: 477x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku dnes opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 631x
Vedle toho, že jsem poslanec, jsem také a především farmářem nebo-li člověkem fakticky podnikajícím v zemědělství a potravinářství, produkující regionální mléčné potraviny na své farmě Milknatur. Události posledních dnů související s vývojem na zemědělském trhu, především pak v oblasti mlékárenství v rámci EU, mě nenechávají klidným. Ukončení mléčných kvót, negativní dopady ruských sankcí a hlavně dlouhodobá likvidace živočišné výroby v ČR, jsou jedny z problémů, které výrazně přispěly k dnešnímu kritickému stavu na trhu s mlékem a potravinami vůbec. Bez zvířat se zemědělství dělat nedá. Bude klesat úrodnost půdy a narůstat povodně a sucha, a to ovlivní kvalitu životního prostředí. Souvislosti, jak vše souvisí se vším, najdete na mém blogu. A nejen to. 

Seznam rubrik